Festival Odprte hiše Slovenije je letos potekal že štirinajstič in temelji na enostavnem konceptu, ki sleherniku omogoča stik in osebno izkušnjo v kakovostni arhitekturi. Vodeni ogledi, ki potekajo pod strokovnim vodstvom arhitektov, konservatorjev, inženirjev, lastnikov, investitorjev in izvajalcev pa obiskovalcem omogočajo, da celostno spoznajo nastanek in pomen posameznega arhitekturnega dela. Tema letošnjega festivala je bila »Zaveze arhitekture«, ki je izpostavljala moč in odgovornost arhitekture kot nosilke pozitivnih sprememb pri reševanju pomembnih družbenih in okoljskih izzivov.
V okviru festivala je tako svoja vrata odprlo več kot 80 raznolikih objektov, med drugim tudi prenekateri v Slovenski Istri. Pod izvedbo dveh v Istri se podpisuje koprsko podjetje MAKRO 5 GRADNJE – to sta Palača Sabini-Grisoni v središču koprskega mestnega jedra ter Osnovna šola Oskarja Kovačiča na Škofijah, ki je prejemnica nagrade OHS AWARD 2023 v kategoriji javnih objektov. Nagrado so prejeli arhitekti STUDIO.A+V, izvajalec MAKRO 5 GRADNJE ter investitor Mestna občina Koper. V razlagi nagrade so podeljevalci o šoli zapisali:
»Osnovna šola Oskarja Kovačiča Škofije s svojo zasnovo učencem pripoveduje o svoji dvojnosti: o šoli kot izobraževalni ustanovi, kjer posameznik sledi skupnim vzorcem vedenja in izobraževanja, kar se v zasnovi odraža v formalni razporeditvi učilnic, in o šoli kot prostoru druženja, ki podpira razvoj posameznika kot individualnega subjekta s svojo voljo, ustvarjalnostjo, sposobnostmi in domišljijo, kar se v zasnovi odraža skozi višinsko in tlorisno razgiban sistem skupnih prostorov z neposredno povezavo z zunanjostjo.«
Nagrade OHS AWARD izjemoma ne podeljuje stroka, temveč javnost, s čimer odseva svoje mnenje o slovenski arhitekturni produkciji in z njo vzpostavlja dialog.
Vabljeni k ogledu odprtih hiš Slovenije prihodnjega aprila.
Več na odprtehišeslovenije
BIG SEE ARCHITECTURE 2023
V petek, 19. maja, 2023 se je v eni od nekdanjih litostrojskih tovarniških v Ljubljani odvijala mednarodna arhitekturna konferenca BIG SEE ARCHITECTURE 2023, ki je v enem dnevu združila arhitekturno stroko, številne razstavljavce gradbenih materialov, ki so se predstavili z inovacijami ter kopico predavateljev, ki so razpravljali o pomenljivi temi »The future is watching you – Prihodnost vas opazuje«. Konferenco je obiskalo več kot 1000 obiskovalcev, med drugim tudi predsedniki arhitekturnih zbornic Cipra, Kosova, Hrvaške, Slovaške, Romunije, Črne Gore, Bolgarije, Makedonije in Avstrije, ki so predstavili svoje vizije in razvoj prostora. Podeljeno je bilo 8 Grand prix nagrad za arhitekturo, ki so odšle na Hrvaško, Madžarsko, v Italijo in Avstrijo, ter 5 grand prix nagrad za izviren interier.
MAKRO 5 GRADNJE so se na dogodku predstavile z aktualnimi projekti ter v središče dogajanja postavile gradnjo športnega centra Ilirija v Ljubljani, ki ga je na svojem predavanju ob razmišljanju o arhitekturi v prihodnosti predstavil avtor projekta tržaško – avstrijski arhitekt Peter Lorenz iz ateljeja Lorenzateliers. Svoj pogled na prihodnost je sklenil s slednjimi besedami: »Optimistično gledano je možnost, da naše vizije urbane prihodnosti ne bodo več ostale neslišane, ampak bi lahko postale pomemben prispevek k oblikovanju prostora prihodnosti. Izbrati bomo morali med dvema možnostma – izključno ekonomsko usmerjenim mestom, kot jih gradijo v ZDA in na Kitajskem, ali humanistično in bolj humano različico. Niti so v rokah sedanjosti.«
Cilj dogodka BIG SEE ARCHITECTURE 2023 je podpirati rast in kakovost življenja v regiji ter spodbujati in slaviti globalne vezi. »Ta projekt smo začeli iz prepričanja, da je ustvarjalnost, ki je značilna za jugovzhodno Evropo, najtrajnejša dediščina regije v tisočletjih. Umetnost, imperiji, religije in filozofski sistemi izvirajo iz enega ali drugega dela tega enako blagoslovljenega in prekletega koščka kopnega in morja. Pokrajina je rodila veliko velikih vladarjev, pogosto pa ji je vladal nekdo drug. Ustvarjalnost je bila način soočanja z nenehno spreminjajočimi se okoliščinami. Dandanes povsod po svetu vsi pričakujejo tektonske spremembe v naslednjih letih: umetna inteligenca, podnebne spremembe, geopolitične turbulence … no, samo še eno noro stoletje, kar zadeva to regijo. Vsi se zavedamo, da nas bo to, kar prihaja, postavilo na veliko preizkušnjo, a imamo dediščino, na katero se lahko opremo in številna odlična orodja za delo,« so zapisali organizatorji.
Srečanja, kakršno je bilo BIG SEE ARCHITECTURE 2023, prikazujejo nova spoznanja o prostoru ter ponujajo možnost iskanja boljših in trajnejših rešitev na področju graditeljstva.
GRADIMO NA MLADIH
Iz Ohrida, kjer je potekala Gradbenijada 2023, se je konec minulega tedna vrnila skupina študentov gradbeništva iz vse Slovenije. Tam je namreč potekalo srečanje študentov gradbeništva petindvajsetih fakultet z območja nekdanje Jugoslavije in drugih držav Evrope. Na Gradbenijadi so se študentje pomerili v osmih različnih tekmovanjih iz znanja. Slovenski predstavniki so tekmovali v šestih, in sicer iz statike, betonskih konstrukcij, hidrotehnike, prometnic, menadžmenta in tehnologije gradnje ter geodezije. Dogodek po mnenju študentov predstavlja vrhunec študijskega leta, saj se poleg tekmovalnega dela študentje iste stroke med seboj povezujejo in tako tvorijo nova poznanstva, ki predstavljajo pomemben kapital pri ustvarjanju njihove kariere v prihodnosti.