Šest beljakovinsko bogatih živil za dolgo življenje

Kaj jedo ljudje, ki živijo najdlje na svetu?

Deli novico s tvojimi prijatelji

Modre cone pritegnejo vse več zanimanja znanstvenikov in navadnih ljudi. To so regije sveta z največjo koncentracijo stoletnikov in vključujejo Ikarijo v Grčiji, Okinavo na Japonskem, Sardinijo v Italiji, Loma Lindo v Kaliforniji in polotok Nicoya v Kostariki. Katere jedi pa so značilne za te cone?

 

Beljakovine so bistveni del naše prehrane, saj igrajo ključno vlogo pri ohranjanju mišične moči, celjenju ran, ustvarjanju novih celic in obnavljanju starih. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije povprečen človek potrebuje 0,8 grama beljakovin na kilogram telesne teže. To bi pomenilo, da oseba, ki tehta 70 kilogramov, potrebuje 56 gramov beljakovin na dan.

 

Stročnice

 

Prehrana prebivalcev modrih con je bogata s fižolom, grahom, stročjim fižolom in lečo. Na primer, črni fižol jedo v Kostariki, grah v Sredozemlju in sojo na Japonskem.

 

Polnozrnate žitarice

 

Žita veljajo za primarni vir ogljikovih hidratov, vsebujejo pa tudi zavidljivo količino beljakovin. Na primer, v skodelici kvinoje je 8 gramov beljakovin.

 

Oreščki in semena

 

Čeprav imajo veliko kalorij, so oreščki in semena priljubljena malica in malica v modrih conah. Največ beljakovin je v bučnih semenih, arašidih, mandljih in lanenih semenih.

 

Ribe

 

Ribe v modrih conah uživamo v zmernih količinah, približno trikrat na teden. Najpogosteje sardele, inčuni in trske.

 

Mlečni izdelki

 

Mlečni izdelki so v modrih conah razmeroma redki, ko se uživajo pa so ovčjega in kozjega izvora. Jogurti, siri in mleko so dobri viri beljakovin.

 

Jajca

 

Vemo, da so jajca bogata z beljakovinami in ljudje, ki dolgo živijo, jih uživajo občasno. Pojedo štiri do šest jajc na teden, običajno z rastlinsko hrano.