Študentje bodo po novem za obrok odšteli največ 4,50 evra

Luka Mesec je po sestanku s predsednico Študentske organizacije Slovenije sporočil, da se bo subvencija zvišala za en evro, študentski obrok pa bo po novem za en evro cenejši.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Tako ministru za za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luki Mescu kot predsednici ŠOS Mariki Grubar se je zdelo nedopustno, da je podražitev surovin in energentov, s katero se spoprijemajo gostinci, padla na študentska pleča, zato so na sestanku sprejeli sklep, da se bo subvencija za študentski obrok zvišala za en evro. Zakon je po Mesčevih besedah v pripravi in ga bodo predstavili kmalu.

Kot sta še poudarila Mesec in Grubar, si želita, da bi čim več ponudnikov študentske prehrane nudilo zdrave, tople in kakovostne obroke, saj je bila, kot je poudarila Grubar, subvencionirana študentska prehrana (SŠP) vzpostavljena poglavitno z namenom zagotavljanja zdrave prehrane.

“Želimo si obrokov, ki bodo vredni denarja, ki ga študenti zanje odštejejo,” je po koncu sestanka o problematiki zvišanja cen študentskih bonov s predstavniki Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) dejal minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec.

Mesec je še povedal, da bodo na ministrstvu do 31. januarja pripravili prenovo kriterijev študentske prehrane, s katerimi bodo poskrbeli, da bodo študentje dobili kakovostne in polnovredne obroke. Nekateri gostinci so namreč zvišanje maksimalne cene izkoriščali. Za devet evrov so nudili kosila, ki so v redni ponudbi stala denimo šest ali sedem evrov, ali pa so za višjo ceno ponujali obroke, ki bi jih težko označili za zdravo in uravnoteženo kosilo.

Sicer pa je zvišanje maksimalne cene doseglo svoj namen, saj je privabilo tudi nove ponudnike. S 311 ponudnikov, kolikor jih je bilo decembra leta 2022, se je letos njihovo število povečalo na 323, kar je še posebej spodbudno ob podatku, da se je število ponudnikov v zadnjih letih zmanjšalo s približno 800 na 300.