Kam na bolniški brez potrdila zdravnika

Hrvaški časopis, Slobodna Dalmacija je pred kratkim objavil zgodbo o 51-letnem poštnem delavcu Anteju, ki je dobil odpoved, ker je v času bolniške odsotnosti nastopil na nogometnem turnirju in opravljal gradbena dela. Ante je po razrešitvi vložil tožbo proti pošti in zahteval, da ga vrnejo na delo. Na pošti trdijo, da je bil Ante zaradi težav z roko in nogo skoraj dve leti bolniško odsoten.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Kakšne pravice imajo delavci v času bolniške odsotnosti pri nas, smo preverili na Zavodu za zdravstvo Republike Slovenije, kjer odgovarjajo: 

V drugem odstavku 233. člena Pravil obveznega zdravstvenega je določeno:

˝Osebni zdravnik ali imenovani zdravnik ali zdravstvena komisija morata zavarovancu dati navodila o ravnanju v času zadržanosti od dela (režim življenja, strogo ležanje, počitek, sprehodi…). V času zadržanosti od dela zaradi bolezni, poškodbe ali nege mora zavarovanec, ki se zdravi doma, v času takšne zadržanosti biti na svojem domu. Odsotnost z doma je možna ob odhodu na zdravniški pregled, terapijo oziroma v primerih, ko odsotnost ne vpliva negativno na potek zdravljenja oziroma, če zdravnik ali imenovani zdravnik ali zdravstvena komisija to odredita ali dovolita. Za odhod izven kraja bivanja je vedno potrebna odobritev osebnega zdravnika. V primerih kršenja navodil mora imenovani zdravnik ali zdravstvena komisija pozvati zavarovano osebo na sejo senata in ugotoviti ali so še podani razlogi za začasno nezmožnost za delo

Iz navedenih določb izhaja, da morata tako imenovani zdravnik kot zdravstvena komisija, kadar odločita, da je zavarovanec začasno nezmožen za delo, temu določiti tudi režim ravnanja v tem času, in to ne gleda na dejstvo, ali je zavarovanec začasno nezmožen za delo polni delovni čas ali le del tega časa.

Natančnejša navodila in režim ravnanja pa poda izbrani osebni zdravnik, ki nedvomno najbolje pozna zavarovanca, saj neprestano spremlja njegovo zdravstveno stanje po poškodbi ali bolezni in tako sam presodi, česa je zavarovanec v času začasne nezmožnosti za delo zmožen in kaj je potrebno za njegovo čimprejšnjo ozdravitev. Navodila o ravnanju dobi zavarovanec glede na njegovo zdravstveno stanje ter z njim povezan potek oz. način zdravljenja in rehabilitacije z namenom čim prejšnje povrnitve delazmožnosti. Za izvajanje strokovnega nadzora nad delom osebnih zdravnikov je v skladu s 76. členom Zakona o zdravstveni dejavnosti pristojna Zdravniška zbornica Slovenije.

Problem predstavlja praksa nekaterih zdravnikov, ki bolniku pisnih navodil ne izročijo (ampak jih le vpišejo v zdravstveni karton) ali pa so navodila prekratka (samo navedba »Bolnik naj se zdravi doma«). V prvem izmed obeh primerov bolnik sploh ne bo seznanjen s točno vsebino zdravnikove zabeležke v zdravstvenem kartonu (ker mu je zdravnik dal le ustna navodila), drugi primer pa ne predvideva nobene odsotnosti z doma, razen odsotnosti zaradi obiska zdravnika ali naročene zdravniške preiskave, torej tudi ne zaradi npr. nujnega odhoda v lekarno in podobno.

Na podlagi 266. člena Pravil OZZ izvaja ZZZS laični nadzor začasne zadržanosti od dela, pri kateri je izplačevalec nadomestila plače obvezno zdravstveno zavarovanje. Pravica do preverjanja bolniške odsotnosti je tesno povezana z obveznostjo plačevanja nadomestila. Če bolniška traja manj kot 30 dni, jo bo navadno preverjal delodajalec, če traja več kot 30 dni, pa Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (lahko pa tudi delodajalec).

Delodajalec sme preverjati, ali bolnik med bolniško odsotnostjo spoštuje zdravniška navodila in koliko časa bo navadno trajala bolniška, ne sme pa poizvedovati o diagnozi. Delodajalec sme poleg tega preverjati upravičenost bolniške odsotnosti, le kadar gre za odsotnost zaradi bolezni delavca samega, ne pa kadar je delavec z dela odsoten zaradi nege družinskega člana (npr. bolnega otroka).

V skladu s prvim odstavkom 35. člena ZZVZZ in 146. člena Pravil OZZ zavarovanec ni upravičen do nadomestila med začasno zadržanostjo od dela, če v tem času opravlja pridobitno delo.
Nadalje je v drugem odstavku 35. člena ZZVZZ določeno, da se zavarovancu zadrži izplačevanje nadomestila:
– če neopravičeno najpozneje tri dni po začetku bolezni ne obvesti delodajalca oziroma osebnega zdravnika, da je zbolel;
– če se brez opravičenega vzroka ne odzove vabilu na zdravniški pregled ali zdravniško komisijo ali;
– če pooblaščeni zdravnik, zdravniška komisija ali nadzorni organ ugotovi, da se ne ravna po navodilih za zdravljenje ali če brez dovoljenja zdravnika odpotuje iz kraja stalnega prebivališča.

Izplačevanje nadomestila se zadrži za čas, dokler se zavarovanec ne javi, ne pride na pregled oziroma dokler se ne začne ravnati po navodilu zdravnika.