Pet ukrepov za znižanje holesterola

S pravimi spremembami življenjskega sloga je povsem mogoče znižati raven holesterola v krvi.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Sprememba življenjskega sloga v primeru povišanega holesterola je vedno potrebna, ne glede na to, ali gre za primarno (torej genetsko pogojeno) ali sekundarno hiperholesterolemijo in ali je že farmakološko kompenzirana ali ne. Zdravila za zniževanje holesterola predstavljajo (običajno) dokončno terapijo, zato je nujno, da je izboljšanje življenjskega sloga pred zdravniško odločitvijo o določenem farmakološkem zdravljenju.

Spremembe življenjskega sloga za znižanje holesterola lahko povzročijo:

–     zmanjšanje verjetnosti izvajanja farmakološkega zdravljenja,

–     izboljšanje učinka že potekajočega zdravljenja in posledično zmanjšanje odmerka,

–     dokončno odpravo farmakološkega zdravljenja.

Med številnimi uporabnimi indikacijami je torej mogoče izbrati pet najboljših sprememb življenjskega sloga za znižanje holesterola:

  1. zmanjšanje telesne maščobe (izboljšanje razmerja med pusto in maščobno maso), tj. izguba teže, vendar brez zmanjšanja mišične mase, za to sta potrebna dva glavna varnostna ukrepa: izogibajte se nakupu nezdrave hrane in zamenjajte vse udobje (dvigalo, prevozno sredstvo, parkirišče v bližini cilja…) z lastnim telesnim gibanjem (uporaba stopnic, gibanje s kolesom, hoja…).
  2. Vsak dan bodite telesno aktivni! Priporočljivo je vsaj 30-40 minut aerobne aktivnosti na dan, medtem ko je, če želite zmanjšati pogostost na 3-4 vadbene enote, vsaj 60′ vsaka nujna; priporočljivo je kombinirati aerobno aktivnost z vadbo za krepitev mišic, da se izognete prekomernemu izčrpavanju mišic s prehrano ob prisotnosti aerobne aktivnosti.
  3. Kajenje povzroča zvišanje krvnega tlaka in zmanjšanje HDL, kar povečuje srčno-žilno tveganje; sprememba življenjskega sloga z opustitvijo kajenja vodi do nekaterih takojšnjih fizioloških izboljšav (znižanje krvnega tlaka), že po enem letu pa se srčno-žilno tveganje prepolovi.
  4. Če uživate alkoholne pijače, naj bodo količine zmerne; rdeče vino (bogato z antioksidanti) spodbuja dvig HDL z izboljšanjem holesterolemije, zato je priporočljivo, da se omejite na uživanje priporočenega odmerka vina, ki znaša 1-2 kozarca na dan, saj bi prekomerno uživanje povzročilo poslabšanje splošnega zdravstvenega stanja in povečalo tveganje smrti.
  5. Za konec k pravkar omenjenemu je treba dodati pomen zanašanja na dve specializirani strokovni osebi (samo enega, če ima ustrezne veščine): strokovnjaka za prehrano in športnega strokovnjaka/osebnega trenerja, s čimer se je mogoče »razbremeniti« odgovornosti, da morate poskrbeti za pravo prehrano in primerno telesno vadbo ter usmeriti vso svojo energijo v zavezanost izvajanju petih najboljših sprememb življenjskega sloga za znižanje holesterola.